Żyrandole

Żyrandol ozdobą wnętrza

Żyrandole pochodzą od dawnych kandelabrów, czyli świeczników na kilka świec i stanowią istotny element dekoracji wnętrz. Bez względu na to, czy żyrandol jest w stylu klasycznym, rustykalnym, nowoczesnym czy glamour, jego zadaniem, poza dawaniem światła, jest nadanie wnętrzom elegancji, romantyzmu i blasku.

Czy żyrandol mo...

Więcej

Żyrandol ozdobą wnętrza

Żyrandole pochodzą od dawnych kandelabrów, czyli świeczników na kilka świec i stanowią istotny element dekoracji wnętrz. Bez względu na to, czy żyrandol jest w stylu klasycznym, rustykalnym, nowoczesnym czy glamour, jego zadaniem, poza dawaniem światła, jest nadanie wnętrzom elegancji, romantyzmu i blasku.

Czy żyrandol może być nowoczesny i niedrogi?

Wybierając żyrandol, wcale nie jesteśmy skazani na klasyczne, stylowe lampy, bo pomimo ich bogatej historii wciąż pojawiają się kolejne nowoczesne żyrandole. Wybierać można pomiędzy eleganckimi lampami np. z drewna lub mosiądzu, z prostymi abażurami a dekoracyjnymi i lśniącymi żyrandolami w stylu glamour z kryształkami.
Bogate ogromne żyrandole są oczywiście kosztownym dodatkiem, ale firmy i projektanci oferują także tanie żyrandole, które równie pięknie zdobią wnętrza. Dodatkowo technologia LED sprawiła, że są one także tanie w użytkowaniu, pomimo kilku żarówek, a możliwość zastosowania pilota umożliwia zmianę natężenia lub barwy światła jakie uzyskamy w pomieszczeniu.

Moda na suficie

W oświetleniu też istnieją zmieniające się trendy, dlatego warto wybierać lampy ponadczasowe, które nie staną się szybko niemodne. W przypadku żyrandoli w tej chwili najmodniejsze są duże, wieloramienne lampy, najczęściej chodzi o żyrandol podwójny lub potrójny. Projektanci polecają także łączenie elementów naturalnych takich jak drewno czy płótno z metalami, najlepiej z mosiądzem lub miedzią, sprawdzi się również chrom. Modne są także awangardowe formy i kolory, takie jak: fioletowy, czerwony, czarny, ale także biały i szary.

Jak wybrać idealny żyrandol?

Podczas wyboru oświetlenia ważne jest, aby dobrze znać wnętrze i wiedzieć, jakie dokładnie funkcje mają spełniać lampy. Żyrandol daje dużo światła (im więcej ma żarówek, tym jaśniej świeci) i jest z reguły głównym jego źródłem, trzeba więc dobrać jego wielkość do pomieszczenia, w którym ma się znaleźć — zbyt duży przytłoczy wnętrze, a zbyt mały w nim zniknie. Poza wielkością ważny jest także styl pomieszczenia, w jakim żyrandol będzie wisiał. Tutaj mamy dwie dominujące tendencje albo dopasujemy go stylem do wnętrza, albo wybierzemy zupełnie inny styl będący kontrastem dla otoczenia. O ile pierwszy trend jest dość prosty, o tyle drugi może nastręczać problemów i warto zasięgnąć w tym celu rady specjalistów.

Do wyboru mamy oświetlenie w stylu:

1. Klasycznym, żyrandole w tym stylu nadają wnętrzom przepychu i elegancji, Świetnie wyglądają zarówno w klasycznych, stylowych pomieszczeniach retro, jak i w nowoczesnym i prostym otoczeniu.

2. Rustykalnym/dworkowym, żyrandole rustykalne pasują do wielu wnętrz, charakteryzują się prostą konstrukcją i naturalnym wykończeniem. Dobrze wyglądają zarówno w wiejskich domkach w stylu prowansalskim, jak i w prostych, skandynawskich mieszkaniach. Dodają wnętrzom ciepła i domowej atmosfery.

3. Glamour, styl uwielbiany przez wiele kobiet. Żyrandol kryształowy w tym stylu jest swoistą biżuterią dla wnętrz, zdobi je i dodaje im odświętnego charakteru. Najbardziej pasują do nowoczesnych, chłodnych wnętrz, w których przyciągają uwagę swoim blaskiem.

4. Nowoczesnym, ten styl to bardzo szerokie spektrum kształtów, kolorów i materiałów, od prostych lamp po fantazyjne formy z wielobarwnego szkła.

Mniej