Żarówki

Rodzaje żarówek LED i ich gwintów

Żarówki LED są coraz częściej wykorzystywane do oświetlania zarówno wnętrza budynków, jak i wielu elementów znajdujących się na zewnątrz (np, fasady, alejki czy ogrodu). Popularność tego rodzaju żarówek wynika przede wszystkim z ich możliwości bardzo długiej, niczym nie zakłóconej pracy. Dodatkowo popularne ledy...

Więcej

Rodzaje żarówek LED i ich gwintów

Żarówki LED są coraz częściej wykorzystywane do oświetlania zarówno wnętrza budynków, jak i wielu elementów znajdujących się na zewnątrz (np, fasady, alejki czy ogrodu). Popularność tego rodzaju żarówek wynika przede wszystkim z ich możliwości bardzo długiej, niczym nie zakłóconej pracy. Dodatkowo popularne ledy są wysoce odporne na wiele uszkodzeń, energooszczędne oraz całkowicie bezpieczne w użytkowaniu.

Żarówki LED - czym są?

Terminem żarówka LED określa się oświetleniowe oprawy, w których źródło światła stanowią diody elektroluminescencyjne. Ich cechą charakterystyczną jest brak obecności żarnika, czyli jednego z podstawowych elementów konstrukcyjnych tradycyjnych żarówek. Żarówki ledowe z wielu powodów stanowią doskonałą alternatywę dla żarówek wolframowych, świetlówek oraz halogenów. Co ważne, ten typ żarówek doskonale sprawdzi się nie tylko w warunkach domowych, ale również w biurach czy na dużych halach produkcyjnych. Na rynku dostępne są żarówki LED dające światło białe w odcieniu chłodnym, ciepłym bądź neutralnym. Oczywiście znaleźć można również specjalne lampy, dające kolorowe światło, przeznaczone przede wszystkim do celów dekoracyjnych.

Rodzaje gwintów i trzonków w żarówach LED

Żarówki ledowe mogą mieć bardzo różne rozmiary gwintów. Dzięki temu bez problemów można dobrać odpowiednią dla siebie żarówkę, bez obaw że rozmiarem może nam nie pasować do ulubionej lampy czy żyrandola. Poza rozmiarem gwintów, ledowe żarówki mogą mieć również odmienne wielkości trzonków. W tym przypadku w możemy spotkać się przede wszystkim z trzonkami:
-GU10,
-G4,
-MR11,
-MR16.

Jak odpowiednio dobrać moc ledowych żarówek?

Wbrew pozorom dobór mocy ledowej żarówki nie jest tak oczywisty, jakby się to mogło wydawać. Z pewnością, jeśli będziemy kierowali się jedynie informacją podaną na opakowaniu, wybór ten nie okaże się trafiony. Przy szukaniu odpowiednika dla tradycyjnej żarówki należy kierować się dwoma bardzo istotnymi informacjami, czyli deklaracją producentów oraz zaleceniami UE. Ogólne przyjęte zostało że:

- żarówki o mocy nie większej niż 200 lumenów określane są jako żarówki słabe, stosowane jedynie w oprawach obejmujących od 3 do 6 sztuk. Tylko wtedy dają wystarczającą ilość światła, by mogły być traktowanie jako podstawowe oświetlenie;
- żarówki o mocy w przedziale 200-500 lumenów określane są jako średnie żarówki. Idealnie sprawdzą się w oprawach wielożarówkowych bądź w lampach wolnostojących, nie stanowiących jednak głównego źródła oświetlenia;
- żarówki o mocy powyżej 500 lumenów nazywane są żarówkami o silnej mocy. Mogą być stosowane jako główne źródło oświetlenia, gdyż są w stanie samodzielnie oświetlić między innymi duży hol czy bardzo przestronny salon.

Mniej