Lampy wiszące

Nowoczesne lampy wiszące to główne źródło światła w pomieszczeniu, wyznaczające jego charakter i funkcję. Umiejscowione na środku salonu stanowią jego serce i ozdobę, a powieszone nad stołem zwracają uwagę na rodzinny charakter wnętrza. Także wysokość, na jakiej zostaną zawieszone, ma wpływ na całe wnętrze.

Nad stół i nie tylko

Lampy wiszące bli...

Więcej

Nowoczesne lampy wiszące to główne źródło światła w pomieszczeniu, wyznaczające jego charakter i funkcję. Umiejscowione na środku salonu stanowią jego serce i ozdobę, a powieszone nad stołem zwracają uwagę na rodzinny charakter wnętrza. Także wysokość, na jakiej zostaną zawieszone, ma wpływ na całe wnętrze.

Nad stół i nie tylko

Lampy wiszące blisko pod sufitem rozjaśnią całe pomieszczenie, nisko zaś podkreślą jego konkretny fragment, np. stół czy kanapę. W ten sposób można wprowadzić do pomieszczenia wyraźny podział na strefy, np. dzienną, jadalną, wieczorną.
Lampa nad stołem jest nie tylko ozdobą, służy także oświetleniu całego blatu i posiłków. Wydziela także wyraźnie strefę jadalną, dlatego powinna wisieć na tyle nisko, aby oświetlać tylko tę część pomieszczenia, jednak nie zbyt nisko, żeby nie przeszkadzała podczas jedzenia czy nie zasłaniała rozmówcy po drugiej stronie stołu. W ten sposób możemy wydzielić kilka stref w jednym pomieszczeniu, nadając im odmienny, indywidualny charakter.
Nowoczesne lampy wiszące mają często wygodny system linkowy pozwalający na regulację wysokości, na jakiej mają zawisnąć, dzięki czemu łatwo zmienić jej funkcję.

Czarne czy białe - jakie lampy wybrać?

Wybór lamp wiszących jest ogromny i często niełatwy, a to one właśnie są odpowiedzialne za stworzenie odpowiedniej atmosfery we wnętrzach. Proste, tanie lampy świetnie sprawdzą się we wnętrzach, gdzie jest już dużo dekoracyjnych przedmiotów i zadaniem lampy jest głównie oświetlenie tej przestrzeni. Lampy bardziej ozdobne, kryształowe, designerskie czy bardzo duże, same w sobie są ozdobą i nie lubią konkurencji, dlatego najlepiej wyglądają w prostych i niezagraconych wnętrzach. Wybierać można wśród lamp klasycznych, rustykalnych, nowoczesnych czy glamour, w naturalnych odcieniach lub kolorowe np. czerwone, fioletowe czy zielone, z mosiądzu, drewna, szkła czy plastiku. Wybór zależy od indywidualnych preferencji.
Nowoczesne lampy mogą być też wyposażone w pilota pozwalającego na ściemnianie światła czy zmianę kolorów.

Duża czy mała?

Wielkość lampy zależna jest od jej otoczenia. Wielkie ekskluzywne lampy są ostatnio bardzo modne, ale wymagają wystarczającej przestrzeni, żeby nie przytłoczyć wnętrza. Zbyt małe lampy nie tylko nie dają wystarczająco dużo światła, ale także wyglądają często wręcz groteskowo. Dla wielbicieli niewielkich lamp dobrym rozwiązaniem jest multiplikacja, czyli powieszenie kilku lamp obok siebie.

Żarówka też jest ważna

Źle dobrana żarówka potrafi odebrać lampie cały urok. Problemu nie ma, gdy żarówka jest elementem lampy np. szklane kule, ale już nawet w przypadku lamp z abażurem może to być problematyczne. Najlepiej używać żarówek, które rekomenduje producent, w przypadku lamp industrialnych lub do loftu pięknie wyglądają żarówki wzorowane na klasycznej edisonowskiej. W przypadku lamp stylowych warto użyć stylizowanych żarówek w klasycznych kształtach. Energooszczędne LED-y świetnie wyglądają w nowoczesnych czy przemysłowych przestrzeniach, ale już niekoniecznie w stylowym salonie.

Mniej