Lampy podłogowe i stojące

Lampy podłogowe jako oświetlenie uzupełniające

Trudno idealnie oświetlić wnętrze stosując tylko lampy sufitowe, dlatego warto sięgnąć po dodatkowe oświetlenie, w tym także lampy stojące. Podłączane do dowolnego gniazdka wtykowego są one najprostszym sposobem na idealne oświetlenie przestrzeni.

Typy lamp podłogowych

Wyróżnia się kilka podstawowyc...

Więcej

Lampy podłogowe jako oświetlenie uzupełniające

Trudno idealnie oświetlić wnętrze stosując tylko lampy sufitowe, dlatego warto sięgnąć po dodatkowe oświetlenie, w tym także lampy stojące. Podłączane do dowolnego gniazdka wtykowego są one najprostszym sposobem na idealne oświetlenie przestrzeni.

Typy lamp podłogowych

Wyróżnia się kilka podstawowych typów lamp stojących:

1. Lampy klasyczne — złożone z podstawy, długiej, prostej nogi i klosza. Dzięki zastosowaniu takich lamp można tworzyć wyspy świetlne i dzielić pomieszczenie na strefy. Są elementem dekoracyjnym i nadają wnętrzom przytulności. Najbardziej ozdobną częścią takich lamp jest abażur, który często można wymieniać i przez to nadawać lampie odmienny charakter.

2. Lampy oświetlające sufit — ich klosze wnoszą się prosto do góry, dają dużo więcej światła dzięki odbiciu go od sufitu. Służą głównie do doświetlenia pomieszczeń i nadania im przytulności. Coraz częściej pojawiają się modele łączące oświetlenie sufitu z dodatkową lampką kierunkową, służącą głównie do czytania. Doskonałe jako oświetlenie nocne.

3. Lampy łukowe — jak wskazuje nazwa, lampy te charakteryzuje wygięte w łuk ramię, na którym zamocowana jest lampa. Pozwala ono na skierowanie światła w konkretne miejsce, a jego długość ułatwia oświetlenie miejsc trudno dostępnych. Lampy łukowe są idealnym rozwiązaniem do czytania, wystarczy stopę lampy wsunąć z tyłu pod kanapę lub ustawić za fotelem, a ramię umieścić nad oparciem, światło będzie padało dokładnie na kartki czytanej książki.

4. Lampy na trójnogu — bardzo modne w ostatnich latach. Inspirowane oświetleniem studyjnym i fotograficznymi statywami lampy nazywane tripodami, jako podstawę mają trójnóg. Może on być zwieńczony zarówno klasycznym abażurem, jak i nowoczesnym spotem LED lub lampą halogenową.

Funkcje oświetlenia podłogowego

Dzisiejsze wzornictwo uwielbia lampy podłogowe, projektanci proponują zarówno awangardowe kształty rodem z powieści science fiction, wykonane z nowoczesnych materiałów, jak i tradycyjne lampy z abażurem, zdobione kryształkami, z drewna, metalu czy mosiądzu. Do wyboru są lampy typowo dekoracyjne, ale również takie gdzie najważniejsza jest funkcjonalność.

W przypadku lamp dekoracyjnych w ofercie są modele klasyczne, retro, prowansalskie, nowoczesne i glamour, wybór zależy od stylu wnętrza, w jakim mają stanąć. Modne ostatnio bardzo duże lampy też mają charakter ozdobny pomimo swojej często bardzo prostej formy. Dekoracyjne lampy stojące najczęściej wymagają większej przestrzeni wokół.

Jeśli lampa ma być przede wszystkim użyteczna, warto wybrać model z regulowaną wysokością i kątem padania światła, pozwoli to dopasować oświetlenie do różnych funkcji.

Aby doświetlić pomieszczenie, najlepiej wybrać lampę oświetlającą sufit, a aby dodać mu przytulności klasyczną lampę z abażurem. Modele z abażurami pozwalają także na łatwą zmianę wystroju wnętrza dzięki wymianie abażura, np. zmieniając prosty czerwony na biały ozdobiony kryształkami, można tanio zmienić wnętrza designerskie na eleganckie lub nadać im charakter glamour.

Mniej