Lampy do salonu

Jak dobrze oświetlić salon?

Oświetlenie może nadać salonowi charakteru, sprawić, że stanie się przytulny, oficjalny, elegancki czy glamour. Może także dodać pomieszczeniu przestronności lub wyeksponować jego niektóre elementy.

Żyrandole do salonu

Żyrandol dodaje wnętrzom elegancji, jest ozdobą pokoju i powinien być dobrze widoczny. Wybierając go...

Więcej

Jak dobrze oświetlić salon?

Oświetlenie może nadać salonowi charakteru, sprawić, że stanie się przytulny, oficjalny, elegancki czy glamour. Może także dodać pomieszczeniu przestronności lub wyeksponować jego niektóre elementy.

Żyrandole do salonu

Żyrandol dodaje wnętrzom elegancji, jest ozdobą pokoju i powinien być dobrze widoczny. Wybierając go, trzeba zastanowić się, ile powinien dawać światła, dostępne są żyrandole z trzema żarówkami, ale i z kilkunastoma, a także, w jakim powinien być stylu. W ofercie są żyrandole klasyczne, prowansalskie, rustykalne i nowoczesne, kryształowe, drewniane i metalowe.

Lampy do salonu

A co, jeśli nie żyrandol? Do wyboru jest ogromna ilość lamp sufitowych, w każdym stylu, kolorze i rozmiarze. Ciekawym pomysłem jest powieszenie kilku lamp obok siebie lub w różnych miejscach na suficie. Można łączyć ze sobą lampy wiszące w różnych kolorach, kształtach, a nawet stylach. Dostępne są też serie lamp w jednej stylistyce, ale np. różnych rozmiarach.

W pokoju dziennym dobrze jest wydzielić pewne strefy, np. wypoczynkową czy jadalną, zastosowanie odpowiedniego oświetlenia bardzo w tym pomaga. W salonie z aneksem jadalnym lampa powieszona nad stołem wyznaczy swym światłem określoną strefę. Część wypoczynkową można zaznaczyć łagodnym światłem lampy stojącej lub kilkoma lampkami nocnymi, wystarczy je ustawić przy kanapie.

Jeśli w salonie znajdują się dzieła sztuki, warto je dobrze oświetlić. Najlepsze do tego celu są kinkiety z możliwością ustawienia kąta padania światła. Kinkiety można także wykorzystać do nadania wnętrzu przytulności i jako ozdobę, używając modeli dekoracyjnych, np. kryształowe kinkiety będą dawały piękne refleksy na ścianie.

Dopasowanie stylistyczne

Lampy w salonie nie muszą pochodzić z jednego kompletu, a nawet lepiej, gdy są różnorodne, ważne jednak aby pasowały stylistycznie zarówno do siebie, jak i do wnętrza. Należy pamiętać, że dużo nie zawsze znaczy dobrze i zdecydować się na jedną „gwiazdę” salonu, np. kryształowy żyrandol a dodatkowe oświetlenie powinno go dopełniać, a nie tworzyć konkurencję. Najlepiej poprosić o pomoc w wyborze lamp fachowca.

Trendy w oświetleniu salonu

W tym roku modne są duże lampy, zarówno na podłogę, jak i te sufitowe a żyrandole powinny mieć jak najwięcej ramion. Projektanci proponują albo stonowane zestawienia drewnianych elementów z miedzią czy mosiądzem, albo wręcz odwrotnie, wielobarwne kryształowe kandelabry i abażury w zdecydowanych kolorach.

Zasady są trzy:
• zrównoważona, czyli jeden styl i nasycenie kolorystyczne, naturalne barwy, jak biel, szarość lub brązy, drewno i naturalne materiały,
• klasyczna, eleganckie zestawienia, subtelne dekoracje, kolory wyraźne, ale stonowane,
• ekstrawagancka, szalone eksperymenty z formą i kolorem, błyszczące materiały, nowe technologie.

Od każdej z tych zasad można odstąpić lub wymieszać je dowolnie, ponieważ najważniejszą zasadą jest ta, żeby salon podobał się właścicielom.

Mniej