Lampy do pokoju dziecięcego

Jakie lampy będą najlepsze do pokoju dziecięcego?

Zorganizowanie dobrego oświetlenia w dziecięcym pokoju stanowi dla wielu rodziców niemałe wzywanie. Oświetlenie w dziecięcym królestwie pełni wiele różnorodnych funkcji. Jego właściwe dobranie ma ogromne znaczenie, znacznie większe niż przy doborze oświetlenia do pozostałych pomieszczeń w domu. P...

Więcej

Jakie lampy będą najlepsze do pokoju dziecięcego?

Zorganizowanie dobrego oświetlenia w dziecięcym pokoju stanowi dla wielu rodziców niemałe wzywanie. Oświetlenie w dziecięcym królestwie pełni wiele różnorodnych funkcji. Jego właściwe dobranie ma ogromne znaczenie, znacznie większe niż przy doborze oświetlenia do pozostałych pomieszczeń w domu. Pokój dziecka jest nie tylko sypialnią, ale również i miejscem do zabawy czy nauki, dlatego wybór najodpowiedniejszego oświetlenia trzeba starannie przemyśleć, aby w każdej sytuacji dziecko miało odpowiednie oświetlenie.

Złote zasady w wyborze oświetlenia do dziecięcego pokoju

W wyborze najlepszego oświetlenia do dziecięcego pokoju należy się przede wszystkim kierować dwiema bardzo ważnymi zasadami, które skutecznie pomogą w organizacji oświetlenia w pokoju dziecka.

Zasada 1 - należy podjąć działania, które pozwolą na wyeliminowanie tak zwanego efektu lśnienia. Szczególnie w przypadku małych dzieci należy przede wszystkim pamiętać o tym, że takie maluchy mają zupełnie inną perspektywę niż osoba dorosła, która stoi bądź siedzi. Dlatego w pokoju niemowląt i małych dzieci najlepiej sprawdzi się oświetlenie, w przypadku którego źródło światła będzie całkowicie niewidoczne.
Zasada 2 - tworzenie scen świetlnych. To rozwiązanie niezwykle praktyczne, gdy w mieszkaniu są małe dzieci. Niemowlę najpierw potrzebuje zabawy, później spania i do jego potrzeb dostosowana musi zostać intensywność światła w pomieszczeniu. Tu doskonale sprawdzi się oświetlenie uzupełniające zaprojektowane na osobnym obwodzie, umożliwiające dostosowanie światła do aktualnych potrzeb.

Bezpieczeństwo to postawa

Fantazja dzieci może niekiedy zaskoczyć nawet ich rodziców, przebywających z maluchami na co dzień i doskonale ich znających. Ciekawe świata i otoczenia dzieci nie maja żadnej świadomości na czyhające na nich niebezpieczeństwa. Dlatego poza jakością i estetyką oświetlenia, w przypadku dziecięcego pokoju bardzo ważne jest również, by w żaden sposób nie zagrażało ono bezpieczeństwu. Przy oświetlaniu pokoju maluchów należy przede wszystkim pamiętać by:

-dzieci nie miały szans dostępu do gniazdek elektrycznych i podłączonych przewodów zasilających,
-lampy nie mogą stać na podłodze, stwarzając zagrożenie przewrócenia się na dziecko bądź porażenia go prądem,
-wszelkie źródła światła, do których dziecko ma możliwość dotknięcia, wykonane zostać muszą z materiałów, które się nie nagrzewają (wówczas dziecko nie ulegnie poparzeniu),
-w przypadku źródeł oświetlenia działających na baterię,a nie prąd należy upewnić się, że ostały one odpowiednio zabezpieczone, a dziecko nie ma szans na ich wyciągnięcie i np. połknięcie (co dla dziecka niezależnie od wieku jest ogromnie niebezpieczne).

Mniej