Lampy do łazienki

Zasady projektowania łazienkowego oświetlenia

Dobre oświetlenie oraz funkcjonalne wyposażenie to dwie cechy decydujące o tym, czy nasza łazienka będzie pomieszczeniem komfortowym czy też nie. Łazienka do bardzo specyficzne miejsce w każdym domu, w którym każdego dnia wykonujemy wiele czynności higienicznych, przy czym niektóre z nich wymagają og...

Więcej

Zasady projektowania łazienkowego oświetlenia

Dobre oświetlenie oraz funkcjonalne wyposażenie to dwie cechy decydujące o tym, czy nasza łazienka będzie pomieszczeniem komfortowym czy też nie. Łazienka do bardzo specyficzne miejsce w każdym domu, w którym każdego dnia wykonujemy wiele czynności higienicznych, przy czym niektóre z nich wymagają ogromnej precyzji. W tym właśnie pomóc ma dobre oświetlenie całego pomieszczenia. Dobrze by było, gdyby w łazience znajdowało się kilka źródeł światła. Poza głównym źródłem światła, w tego rodzaju pomieszczeniach sprawdzi się również oświetlenie boczne (umieszczane przy lustrze - po obu jego stronach, po jednej, bądź bezpośrednio nad nim). W łazienkach zawsze sprawdzą się doskonale wszelkiego rodzaju energooszczędne zestawy, które będą uzupełnieniem stylu, w jakim pomieszczenie zostało urządzone, nadając mu wyjątkowego charakteru i komfortu użytkowania.

Ogólne oświetlenie łazienki

Dobre światło ogólne to absolutna podstawa komponowania łazienkowego oświetlenia. Przyda się to nie tylko przy pracach związanych z utrzymaniem czystości w pomieszczeniu, ale również i przy wykonywaniu różnych czynności higienicznych. W tym przypadku jako centralne oświetlenie sprawdzić się może plafoniera z kloszem, koniecznie umieszczona w środkowym punkcie sufitu. Aby jednak był to skuteczny rodzaj oświetlenia, wybrany klosz musi posiadać właściwości dobrze przepuszczające światło. Dodatkiem do takiego oświetlenia ogólnego mogą być żarówki halogenowe, umieszczone nad wanną lub nad prysznicem, ewentualnie lustrem. Tu warto pamiętać, że im mniejsza jest powierzchnia łazienki, tym mniej dodatkowych żarówek potrzeba do doskonałego oświetlenia pomieszczenia. Alternatywą dla halogenów w łazienkach mogą być nowoczesne, tanie i energooszczędne listwy bądź lampy sufitowe z diodami led. Tu należy jednak uważać, bowiem diody umieszczone zbyt blisko lustra dają bardzo nieprzyjemne światło.

Jak oświetlić lustro w łazience?

Oświetlenie lustra powinno powodować oświetlenie twarzy osoby w nie patrzącej, bez zmiany jej koloru. Dlatego w takim przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzą się dwie oprawy, montowane po bokach lustra (należy jednak pamiętać, by nie były to diody led). Wykorzystać tu można między innymi symetrycznie względem siebie zamontowane kinkiety do łazienki nad lustro z świetlówkami, koniecznie o kloszach zamkniętych. Dla lepszego efektu oświetlenia twarzy bez rzucania na nią cienia, można się pokusić również o umieszczenie niewielkich rozmiarów oprawy tuż ponad górną krawędzią lustra (ewentualnie po obu stronach lustra w odległości 5-10 cm od jego ramy). W łazience mogą się sprawdzić również halogenowe oprawy wpuszczane w sufit, które umieszczone w różnych jego punktach równomiernie oświetlą całe pomieszczenie.

Mniej