Lampy do biura

Jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej w biurze?

W przypadku pomieszczeń biurowych dobrze dobrane oświetlenie ma ogromne znaczenie, bowiem w tych właśnie pomieszczeniach światła palą się bardzo długo, a dostęp do naturalnego oświetlenia (szczególnie gdy przychodzi okres jesienno zimowy) jest bardzo mocno ograniczony.

Znaczenie dobrego oświetle...

Więcej

Jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej w biurze?

W przypadku pomieszczeń biurowych dobrze dobrane oświetlenie ma ogromne znaczenie, bowiem w tych właśnie pomieszczeniach światła palą się bardzo długo, a dostęp do naturalnego oświetlenia (szczególnie gdy przychodzi okres jesienno zimowy) jest bardzo mocno ograniczony.

Znaczenie dobrego oświetlenia w miejscu pracy

Oświetlenie w biurze, zarówno ogólne, jak i to znajdujące się przy każdym stanowisku pracy, ma ogromne znaczenie. Dobrze oświetlone stanowiska pracy wpływają dość znacząco zarówno na komfort pracy pracowników, jak i efektywność wykonywanych przez nich zadań. Optymalny dobór sposobu oświetlenia zapobiega przede wszystkim spadkowi energii i siły do działania, dlatego przy projektowaniu przede wszystkim najważniejsza jest konsekwencja oraz zdrowy rozsądek. Każdy błąd czy nieprzemyślany ruch może spowodować uczucie dyskomfortu w czasie pracy u pracowników. Przy planowaniu oświetlenia w pomieszczeniach biurowych przede wszystkim pamiętać należy o:
-uwzględnieniu położenia obiektu,
-uwzględnieniu wymiarów powierzchni biurowych,
-trybie pracy w biurze (dzienna, nocna czy łączona),
-charakterze wykonywanej w biurze pracy (praca nad dokumentacją wymaga nieco innego oświetlenia niż praca typowo wyłącznie przy komputerze).

Rodzaje biurowego oświetlenia

Ogół oświetlenia stosowanego na powierzchniach biurowych można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to oświetlenie ogólne (centralne), które ma za zadanie dostarczanie do pomieszczenia jak największej ilości światła, które jedna w żaden sposób nie będzie uciążliwe i męczące dla ludzkiego wzroku (np, nie będzie zbyt ostre ani zbyt ciemne). W przypadku typowych biur o charakterze otwartego planu, idealnie w oświetlaniu całej powierzchni sprawdzą się świetlówki liniowe, umieszczane w płytach sufitów podwieszanych. Jednak tu należy pamiętać o tym, że ten rodzaj oświetlenia, ze względu na swoją specyfikę, w powierzchniach biurowych nie powinien występować samodzielnie, bez dodatkowego wsparcia innego typu oświetlenia. Druga grupa natomiast to oświetlenie dodatkowe, którego zadaniem jest wspomaganie oświetlenia centralnego.

W tej roli doskonale sprawdzą się wszelkie lampki, halogeny czy bardzo nowoczesne i w ostatnim czasie niezwykle popularne rodzaje oświetlenia, bazujące na technologii LED, czyli:
-węże świetlne,
-niewielkich rozmiarów lampy przeznaczone do umieszczania na biurkach,
-neony,
-światłowody,
-przewody,
-panele,
-tuby i wiele innych.

Dodatkowe oświetlenie najczęściej ma charakter punktowy, co nie pozostaje bez znaczenia dla jakości oświetlenia pojedynczego stanowiska pracy. Idealnie jeśli dodatkowe oświetlenia pozwala na regulację padającej wiązki światła, wówczas jest możliwość swobodnego dostosowywania oświetlenia do charakterystycznych warunków pracy dla danego stanowiska.

Mniej